فرش دستبافت

فرش های دستباف از گذشته تاکنون جایگاه ویژه ای در خانه های ایرانی داشته اند بطوریکه ایرانی ها آن را نماد اصالت و سنت در یک خانه میدانند. اما امروزه در زندگی های آپارتمانی نگهداری فرش های دستباف به مراتب سخت تر از فرش های ماشینی است. چرا که این فرش ها آسیب پذیر تر هستند و همچنین در محل هایی که رفت و آمد زیاد است بهتر است که استفاده نشود و فرش ماشینی جایگزین آن میشود. امروزه به دلیل قیمت مناسب و تنوع رنگ و طرح بالا از فرش های ماشینی بیشتر از فرش های دستباف استفاده میشود . در این بین فرش های ماشینی ویژگی های خاص خود را دارد که در ادامه به بررسی آن میپردازیم.
 
فرش ماشینی از نظر جنس الیاف به چهار دسته ی اکریلیک، پلی پروپیلن، پشمی و پلی استر تقسیم میشود. که پرکاربرد ترین الیاف در صنعت نساجی پشم است. در واقع یکی از مهمترین عواملی که در کیفیت فرش دستباف نقش دارد انتخاب پشم مناسب است که انواع خارجی و داخلی دارد که نوع ایرانی آن مرغوب تر است. برخی از الیاف های مصنوعی که در فرش های ماشینی استفاده میشدند برای سلامتی انسان در دراز مدت خطرناک بودند. جایگزین آنها پشم( الیاف پروتئینی) طبیعی است .
پشم لیفی است با قابلیت ارتجاعی، گرم با کاربرد های عملی در لباس ها ، فرش ،پتوها ودیگرمحصولات نساجی. وجه تمایز انواع مختلف پشم از سایر الیاف فروموج طبیعی است که در پشم موجود بوده وبه آن قابلیت الاستیسیته بالا ، حجیم بودن ، خاصیت نمدی شدن می بخشد همینین چسبندگی داخلی الیاف که ناشی از ساختار فلسی شکل آن است سبب نمدی شدن پشم می شود ( توانایی، 1388) از مهمترین کشورهای تولید کننده پشم می توان ایران، استرالیا، چین، زلاند نو، ایالات متحده امریکا، را نام برد پبه اعتقاد کارشناسان قالیبافی پشم ایران یکی از بهترین انواع پشم برای بافت قالی است و بهترین نوع پشم ایران از مناطق کرمانشاه، خراسان، خوزستان، و نژاد بلوچی به دست می آید . پشم های مناطق اهواز وکرمانشاه به دلیل بلندی وقطر زیاد برای شم برای تولید پارچه های لباس، قالی، پتو، مبل، جوراب، نمد و جز اینها به کار می رود. فرش های درشت بافت وپشم های تربت حیدریه و نژاد بلوچی برای فرش های متوسط بافت و معمولی مناسب اند .

قابل ذکر است که پشم های وارداتی از کشورهای ، زلاندنو ، و اروگوئه و آرژانتین که خصوصیات مشابهی با پشم ایرانی دارند نیز به مصرف قالیبافی می رسد. یکی دیگر از ویژگی های مهم پشم مصرفی در قالیبافی فشردگی و برگشت پذیری پشم است. پشمی که از یک نژاد و یک منطقه از موی گوسفند ، شتر و بز بدست بیاید ، پشم یکدست است که ماده اولیه نخ قالی های پشمی و نسبت کیفیت آن را شامل میشود. ویژگی مهم دیگر مقدار الیاف حقیقی پشم می باشد هرچقدر مقدار این الیاف در پشم بیشتر باشد کیفیت پشم بهتر می باشد وجود این الیاف به سایر ویژگی های نخ کمک می کند.
فرش های پشمی ماشینی نوعی از فرش است که از تار و پود پشم خالص استفاده میشود . فرش های ماشینی پشمی دارای الیاف طبیعی و غیر مضر برای سلامتی انسان هستند که باعث حفظ حرارت منزل بخصوص در فصول سرد میشود. برای شست و شوی آنها باید به پرز ریزی فرش ها دقت کرد و به جای مطمئن جهت شست و شو سپرده شوند و اگر به خوبی شسته شوند جنسلطیف و براقشان نمایان میشود.
 
گران ترین نوع فرش ماشینی ، فرش های پشمی هستند به دلیل نوع تار و پود خالص آن ، یکدستی و کیفیت بالا این فرش ها را به جایگاه ویژه ای در نگاه مردم تبدیل شده است . فرش های پشمی  الیاف کوتاه و نقش های ریز و ظریف و دوام بالاتری نسبت به سایر فرش های ماشینی دارند
گاهی در بازار فرش هایی پر نقش و نگار با رنگ های شاد مارا به خود جذب میکند اما آنچه که مهم است جنس فرش و قابلیت های شست و شو و همچنین تمیز کردن آن است که ممکن است اگر همین هزینه را صرف فرشی با جنس و کیفیت بهتر و طرح ساده تر بکنیم، انتخاب بهتری کرده باشیم و بتوانیم زمان زیادی از فرش خود استفاده کنیم.
از عوامل دیگری که در خرید فرش پشمی باید به آن توجه کنیم وزن مناسب فرش است که بیش از حد سنگین نباشد و دیگری شناخت  الیاف های بکار برده در فرش ماشینی است  که در صورت عدم مرغوبیت ممکن است ایجاد آلرژی و حساسیت های پوستی کند  . با همه ی این تفاسیر فرش ماشینی پشمی از بهترین انتخاب های شما برای خرید خواهد بود که اثری نفیس و هنری را در خانه ی خود با رنگ های متفاوت میتوانید با قیمت مناسب داشته باشد

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0